Jógou proti bolestem kloubů 2.
V první časti jsem se zaměřila spíše na přípravu ke cvičení a na dýchání. Ve druhé části jsou ukázky cvičení přiřazená podle kloubů.
Jednotlivá cvičení provádějte 5–10×, mezi cvičeními odpočívejte.
Při akutních obtížích nebo nejste-li si jistí zda je pro vás takové cvičení vhodné, poraďte se s lékařem!!!
Horní polovina těla
Klouby horních končetin
Výchozí poloha je pro všechna tato cvičení stejná. Sed s nataženýma nohama na podložce (případně sed na židli). Ruce jsou předpažené ve výši ramen.
varianta A
Dlaně ukazují dolů. Pomalu prsty střídavě napínejte, roztahujte a zatínejte v pěsti.
varianta B
Dlaně ukazují vpřed. Znovu prsty střídavě propínete, roztahujte a zatínejte v pěst.
varianta C
Ohněte paže v zápěst směrem dolů, prsty směřují k podložce. Cvičení je stejné jako u předchozích variant. Při této variantě se protahují svaly na hřbetní straně ruky.
Mezi jednotlivými cvičeními je vhodná krátkodobá relaxace.
Ohýbání paží
Předpažte, dlaně směřují vzhůru. Při nádechu ohněte paže v loktech a dotkněte se ramen. S výdechem předpažte. Cvik opakujte 5–10×. Toto cvičení posiluje svalstvo paží, podporuje pohyblivost, uvolnění a prokrvení loketní oblasti.
varianta A
Tento cvik provádějte v rychlejším tempu, ale při zachovaném klidném dechu.
varianta B
Při předpažení otočte dlaně dolů, při ohýbaní zase vzhůru.
variata C
Cvičení provádějte střidávě jednou a druhou rukou.
varianta D
Upažte ve výši ramen, dlaně vytočte dolů. S nádechem otočte dlaně vzhůru, ohněte paže v loktech a špičkami prstů se dotkněte ramen.
Mezi jednotlivými variantami se doporučuje krátkodobá relaxace.
Uvolnění šíje
Posaďte se s nataženýma nohama na podložku. Cvičení lze provádět i v sedě na židli.
Úklon hlavy stranou S výdechem ukloňte hlavu k levému rameni a s nádechem ji vraťte do středové polohy. S dalším výdechem ukloňte hlavu k pravému rameni.
Předklon a záklon hlavy Při výdechu předkloňte hlavu a při nádechu pomalu zaklánějte vzad. Při záklonu hlavy provádějte pohyb opatrně (raději méně)!!!
Kroužení hlavou Zavřete oči a začněte kroužit hlavou zcela pomalu, vědomě a uvolněně na jednu stranu. Při výdechu se hlava pohybuje dopředu, při nádechu dozadu. Dýchání by mělo být klidné a rovnoměrné. Při pocitech závratě tento cvik neprovádějte!!!
Křížení paží Posaďte se do sedu na patách nebo na židli. Záda jsou vzpřímená, šíje a ramena jsou zcela uvolněné. Upažte, dlaně směřují dolů. Nadechněte se a zkřižte paže nad hlavou. Při výdechu opět vráťte paže do upažení. Opakujte 5–10×. Cvik posiluje svalstvo ramen a lopatek, udržuje ramenní kloub pohyblivý. Působí příznivě na dýchání, protahuje hrudní páteř, prokrvuje ramena a šíji. Lze cvičit i ve stoje.
28/02/17 :: Fibromyalgie
17/02/17 :: Dobrý den. Prosím
22/01/17 :: Dobrý den, je mi 39 let a
20/01/17 :: citlivá kůže u psa
13/01/17 :: dotaz na invalidní duchod