Nefrotický syndrom
Lupus je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje nejrůznější části lidského těla. Nejčastěji to jsou srdce, klouby, kůže, plíce, cévy, ledviny a centrální nervový systém (CNS).
Jedním z možných postižení je např. lupusem způsobený zánět ledvin (lupusová nefritida). S tím souvisí i problematika nefrotického syndromu.
Nefrotický syndrom je soubor příznaků, které vznikají pokud dochází k velkým ztrátám bílkovin močí (u dospělých > 3,5 g/24 hodin, u dětí > 40 mg/m2)(2)
Jak se pozná nefrotický syndrom?
Zdravé ledviny filtrují krev tak, aby krvinky nebo bílkoviny zůstávaly v krvi. U nemocných ledvin dochází k poruše filtrace a do moči se dostanou i velké molekuly – bílkoviny (vzniká nefrotický syndrom).
Ztrátu bílkovin nepoznáme podle žádné bolesti. K podezření na nefrotický syndrom nás mohou navést otoky očních víček, kotníků, zpěněná moč. Lékař dále může potvrdit zvýšený krevní tlak, z krevních odběrů zvýšenou hladinu lipidů (tuků) v krvi a pokles normálních hodnot bílkovin v krvi.
Množství bílkoviny v moči se určuje ze vzorku moči nasbírané za 24 hodin. Zdravý člověk produkuje do 150 mg bílkovin za 24 hodin, u nemocného tato hodnota může vystoupat na několikanásobek (3 500 mg). Pro určení příčiny nefrotického syndromu bývá pacientovi doporučena biopsie (odběr vzorku ledvinné tkáně). Informace o biopsii ZDE
Příčiny
Příčiny nefrotického syndromu mohou být různé – nemoc minimálních změn, cukrovka, systémový lupus, amyloidóza…
Jaká je léčba?
Ve většině případu dochází k odeznění nefrotického syndromu po zahájení léčby základního onemocnění (nemoci, která syndrom způsobila). Nemusí to tak být vždy. Např. u pacientů s cukrovkou.
Více informací na www.nadaceledviny.cz
Jak dlouho trvá?
Nefrotický syndrom může u některých onemocnění glomerulů trvat jen několik týdnů a může po terapeutické intervenci (nebo výjimečně spontánně) odeznít, u některých nemocných (a u některých onemocnění) může ale být nefrotický syndrom terapeuticky neovlivnitelný a může trvat i mnoho let. Nefrotický syndrom ohrožuje nemocné zejména svými komplikacemi (žilními a méně často i arteriálními trombózami, s rizikem plicní embolie), infekčními komplikacemi a akcelerovanou aterosklerózou. Zatímco trombotické a infekční komplikace se mohou vyvinout i u velmi krátce trvajícího nefrotického syndromu, akcelerovaná ateroskleróza je pouze důsledkem léta trvajícího nefrotického syndromu, který nebylo možno dostatečně efektivně terapeuticky ovlivnit. Pacienti s terapeuticky refrakterním nefrotickým syndromem také zpravidla dle typu glomerulopatie s různou pravděpodobností a různým tempem progredují do chronického selhání ledvin. (čerpáno z dokumentu České lékařské společnosti J. E. Purkyně – Doporučené postupy pro praktické lékaře – nefrotický syndrom)(2)
Zdroj:
28/02/17 :: Fibromyalgie
17/02/17 :: Dobrý den. Prosím
22/01/17 :: Dobrý den, je mi 39 let a
20/01/17 :: citlivá kůže u psa
13/01/17 :: dotaz na invalidní duchod